Salapärane ajaviide – mängukaardid

Mängukaardid on olnud läbiaegade suurepärane ajaviide. Tundub, et eritüüpi kaardimänge mängitakse maailmas juba väiksest peale ja kuni vanaduseni. Lisaks, kasutatakse kaarte ka muudel eesmärkidel nagu mustkunst või selline müstiline tegevus nagu ennustamine. Tegelikkuses kaardid pole lihtsalt 52 erinevat väikest kaardikest. Nendes peitub midagi palju enamat – saladused, seletused ja huvitavad faktid. Allpool pakume ülevaadet kaartide kohta.

 

Ajalugu

Kaardid loodi 9. sajandil Hiina impeeriumis. Mängud internetis on olnud populaarsed igal ajastul ja juba algusest peale. On ekslik arvata, et internett on kuidagi moodi asendanud kaardimänge. Pokker on praegusel ajal populaarsem kui kunagi varem. Samuti on kindlasti varem mängitud taolisi interneti kaardimänge nagu Solitaire või Free Cell või teisi kaardimänge, mida tänapäeval mängitakse pigem arvutis.

  

Neli masti

Vahest tekib selline tunne, et teooriaid selle kohta, mis on ja mida sümboliseerivad ärtu, ruutu, poti ja risti, tekib aina juurde. Algselt olid kaardimastid veidi teistsugused – münt, karikas, mõõk ja kepid. Aja jooksul on maste muudetud ja kohandatud, kuid keskajal oli neil informatiivne eesmärk. Mastid sümboliseerisid nelja keskaegse majanduse neli sammast – kirikut, põllumajandust, militaarset sfääri ja ühiskonna koorekihti.

 

Kuningad

Kaartide välimus on 900 aasta jooksul palju muutunud, kuid sümboolselt jäänud sarnaseks. Tänapäevane kaartide disain loodi 18. sajandil Prantsusmaal. Ajal enne revolutsiooni olid kaardimängud väga populaarsed aristokraatide seas ja seetõttu on kaartidele kujundatud neli kuningat ehk tolle aja ja ajaloolised monarhia juhid:

  • Ärtu kuningas – Karl Suur – Püha Rooma keiser;
  • Ruutu kuningas – Keiser – Romas diktaator;
  • Poti kuningas – David – Iisraeli kuningas;
  • Risti kuningas – Aleksander Suur – Makedoonia kuningas.

 

Muidugi on ka teisi variatsioone, kuid nimetatud koosseis on kõige populaarsem. 

Poti äss

Poti äss erineb teistest ässadest. Juba ajalooliselt on sellele antud eriline roll. Poti ässadest lauldakse isegi laule ning see on samuti populaarne sisustuselement. Aga miks siis? Sest poti äss on juba ajalooliselt olnud võimu sümbol – see isegi maksustati! Kõlab küll lõbusalt, kuid paljudes maailma paikades toimis selline maksustamise tehnika koguni 20. sajandi keskpaigani.