Kuidas luua lapsega täisväärtuslikku suhet?

Igal lapsevanemal on vahepeal südamel küsimus: kuidas ma saaksin nii teha, et mu laps tunneks end minuga võimalikult turvaliselt ja hästi? Tihti tahetakse luua õhkkonda, mis lubaks mõlemal poolel (eriti lapsel) end julgelt väljendada ja seejärel soodsat pinda ära kasutades ühiselt lahendusi otsida. Tõsi, sellise suhte üles ehitamine pole just kergete killast ülesanne. Ühest küljest küll käbi kännust kaugele ei kuku, ent siiski tekivad pahatihti lastevanemate ja oma järeltulijate vahel üsna tulised konfliktid.

Ole avatud ja ära salatse

Lapsed tajuvad ehmatavalt hästi olukordi, kui midagi on valesti või vanemaid häirib miski. Sellised situatsioonid võivad tekitada neis isegi hirmu, kui neid asju ei räägita lahti. Just seepärast tasub vanematel olla võimalikult avatud ja mitte hoida olulise tähtsusega teemasid vaka all. Varem või hiljem tulevad need ikka välja ja siis on juba ebamugav vastata lapse küsimusele: „Aga miks sa mulle kohe ei öelnud?“

Uuri lapse elu-olu kohta

Kui sa oled ise avatud suhtleja, siis võiksid seda ka oma lapselt oodata ja pigem avatud stiili standardiks esitada. Lastele meeldib küll enda elu ja tegemiste kohta rääkida, aga selleks peab mõnikord lihtsalt rohkem kannatust olema. Üks suurimaid vanemate vigu on see, kui vähendatakse või pisendatakse lapse hingeelu ja tundmusi. Öeldakse, et mis oma elu saab olla ühel 6-aastaselt. Saab küll! Enne ei tea seda keegi, kui pole korralikult üle küsitud.

Pea lubadustest kinni

Liiga palju leidub lapsevanemaid, kes annavad lastele lubadusi ja murravad neid ainult sellepärast, et „nad on ju lapsed“. Niisugune käitumine võib väga tugevalt ohustada omavahelisi suhteid ja vanema-lapse dünaamikat tervikuna. Kindlasti tuleb meeles pidada seda, et oma lapsega ei tohiks kunagi nii käituda nagu sa ei tahaks, et käitutaks sinuga. Siinjuures tasub lisaks lubaduste murdmisele mainida ka valetamist, vassimist ja asjade liigset ilustamist.

Aktsepteeri lapse sõpru

Vanematel on küll õigus oma arvamust avaldada, ent see ei tähenda seda, et võiks valimatult näiteks lapse sõpru maha teha. See on ebaviisakas käitumine, kuna igal inimesel on õigus valida endale kaaslaseid oma meele järgi.